Nemzeti Összetartozás Napja

2024. 07. 28. | FIF szerkesztő

A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából 2024. május 31. - június 4. között magyarországi egyetemisták számára szervezünk programot a szelterszfürdői Boldog Özséb Ifjúsági Házunkban.

A többnapos látogatás keretében a magyarországi egyetemisták találkozhatnak a határon túli magyar nemzetiségű fiatalokkal, megismerkedtek Székelyföld gyönyörű tájaival, a helyi magyarság történelmi emlékeivel. A kirándulás keretében az egyetemisták helyi kulturális rendezvényeken, és fiataloknak szóló programokon vehetek részt, majd Farkaslakán közösen emlékeztünk meg a június 4-i Nemzeti Összetartozás Napjáról. 

A program első napján (2024. május 31. péntek) hosszú utazást követően érkezett meg a csoport Szelterszfürdőre, a Boldog Özséb Ifjúsági Házba. Szelterszfürdő klimatikus üdülőhely a Hargita hegységben, sziklás, fenyves, széltől védett környezetben. A Boldog Özséb Ifjúsági Házat azzal a céllal építették, hogy fiataloknak szervezett programoknak adjon otthont.

Szombat délelőtt (2024. június 1. szombat) a csapat kirándulást tett a Szent Anna-tóhoz és a Mohos tőzegláphoz. A vulkáni kráterben kialakult tó és a tőzegláp természetvédelmi terület. A kirándulást követően a fiatalok Kézdiszentlélek településen ebédeltek.

A délutáni programot az Esztelneki kolostor meglátogatásával kezdték, majd a Nyerges-tetőn álló emlékhelyhez utaztak. Esztelnek székely lakossága a történelem folyamán, határőr-katonai szolgálatot teljesített. A ferences szerzetesek több mint háromszáz éve érkeztek a településre.

Nyergestető magas hágóján magánkezdeményezésre alakult ki a történelmi emlékhely. Egy csíktusnádi kovácsmesternek köszönhető, aki gyűjtést szervezett, majd 1897-ben több ezer ünneplővel avatta fel, az 1848-49-es szabadságharc helyi történéseit felidéző emlékművet. Szemben az út túloldalán kopjafás temető áll.

A kirándulás után a csoport a szállásra visszaérve vacsorázott, majd zenés programon vett részt a székelyekkel közösen, amelyen a fiatalok kikapcsolódhattak.

A következő napon (2024. június 2. vasárnap) Hargitafürdőt látogatták meg a fiatalok, ahol délelőtt szentmisén vettek részt, majd túrát tettek a közelben lévő Kossuth-sziklához. Hargitafürdő síparadicsom, fürdő- és üdülőhely, mofettáiról (szén-dioxidos szárazfürdő) és borvízforrásairól híres. Hargitafürdőről alig két kilométeres sétával érhető el a Kossuth-szikla, amit 1891-ben ünnepség keretében neveztek el a kormányzóról.

Az ebédet a Kossuth szikla kirándulóhelynél fogyasztották el, majd megtekintették a Hargitafürdői pálos kolostort. A pálos rend 2013-ban az anyaországból érkezett vissza Erdélybe, és a hargitafürdői templom szomszédságában épített új kolostort.  A csoport a szállásra visszaérve szabadidős programmal tölthette az időt, sportjátékok, foci, pihenés. A vacsora után nemzetiségi kvízjátékkal erősítették a csapatszellemet.

Hétfőn (2024. június 3.) Csíkszeredán a városnézés mellett meglátogatták a Sapientia Erdélyi Magyar Tudomány Egyetem Csíkszeredai Karát, ahol vezetéssel, három csoportba osztva ismerhették meg az intézmény működését. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme, amely a magyar nemzeti közösség oktatását és tudományos életét szolgálja. Csíkszereda közlekedési útvonalak kereszteződésénél alakult ki, neve a szerda napi vásárhelyre utal.

A kirándulás Gyimesbükkön folytatódott, ahol a Gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola diákjaival találkoztak. A helyi tanulók énekkel és néptánccal fogadták a vendégeket. A gyimesi csángó magyarok a Gyimesi-szorosban, szűk völgyekben és a hegyekben szétszórt szállásokon élnek. Gyimesbükk határában láthatók az Osztrák-Magyar Monarchia egykori határkövei (Ezeréves határ), és a Monarchia egykori legkeletibb vasúti őrháza, valamint a Rákóczi-vár romjai.

A tartalmas ebéd után a délután kedvelt szórakozással, bobozással telt - SkyGyimes -, ami nagyon népszerű volt a fiatalok körében. A szállásra történő hazautazást és vacsorát követően nemzetiségi diszkóban táncolhattak, szórakozhattak.

A zárónapon (2024. június 4. kedd), amely egybe esett a Nemzeti Összetartozás Napjával, Farkaslakán, koszorúzással emlékeztek meg a történelmi eseményekről. A rendezvényen a helyi iskola diákjainak fúvózenekara szolgáltatta a zenei hátteret. Farkaslakán született Tamási Áron székely író, akinek síremléke az évtizedek alatt zarándokhellyé vált. A Trianoni-emlékmű a Tamási Áron síremléke melletti téren, az Aradi Tizenhárom vértanúnak emléket állító millenniumi emlékmű szomszédságában található. A rendezvényt követően a csapat visszaindult Magyarországra.

Az fiatalok visszajelzései alapján nagyon sikeres volt, a változatos programok, érdekes látnivalók, kulturálisan és nemzetiségi szempontból is tanulságos tapasztalatok miatt. A többnapos program a nemzetiségi fiatalok közötti baráti kapcsolatok megerősödését és az összetartozás elmélyedését szolgálta. Az utazás, az ellátás, és a szolgáltatások színvonala, a székely vendégszeretet szintén nagy megelégedést váltott ki a résztvevőkből.

 

 

                        

 

 

 

Legfrissebb hírek

A fif.ma sütiket használ, hogy finoman működjön.


És tényleg! Weboldalunk a felhasználói élmény fokozása, illetve a biztonságos és optimális böngészés érdekében használja a sütiket. 

Süti tájékoztatónkat ITT, az Adatkezelési Szabályzatot pedig ITT olvashatod át.

Süti választás